Kategorie
Bez kategorii

Komunia przyjęta do ust świętokradztwem?

Komunia Święta to zjednoczenie się z Chrystusem, który z miłości oddaje się za cały świat, uniża się, przyjmuje postać sługi. Przyjmujący chleb, który jest ciałem Chrystusa, sami stają się ciałem Chrystusa.

Sposób przyjęcia Komunii świętej (na rękę, do ust, klęcząc, procesyjnie) regulują przepisy kościelne. Każdy wierny powinien się do nich dostosować i wybrać taki sposób, który najbardziej odpowiada jego duchowości, który będzie najbardziej duchowo owocny.

Sposób przyjęcia Najświętszego sakramentu może być niegodny, ujmującym czci Eucharystii. Jest możliwość, że sam sposób przyjmowania Komunii świętej będzie wskazywał na coś innego, niż to, na co wskazuje konsekrowany chleb, czyli sam sposób przyjęcia nie będzie związany z chęcią naśladowania Chrystusa w oddaniu się w miłości Ojcu i braciom. Tak będzie, jeśli np. zamiast naśladować Chrystusa w jego pokorze, ze względu na własne odczucia będzie się narzucać innym sposób przyjmowania Ciała Pańskiego, który akurat dla nich może nie łączyć się z większym ubogacaniem duchowym. Natomiast w czasie pandemii narzucanie innym przyjmowania Komunii do ust może być jeszcze większym wykroczeniem przeciw miłości bliźniemu.

Wydaje się w związku z pandemią konieczne, by księża, a zwłaszcza biskupi, podkreślali, że ci, którzy twierdzą, że przyjmowanie Komunii na rękę jest świętokradztwem, nie tylko są w błędzie, ale też wykraczają przeciwko przykazaniu miłości bliźniego i dlatego przy takim nastawieniu serca świętokradztwem może być przyjmowanie Komunii do ust, gdy wnętrze nie jest nastawione na pokorę i naśladowanie Chrystusa w oddaniu innym.

W odpowiedzi na “Komunia przyjęta do ust świętokradztwem?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *